Att slå upp en tidning eller lyssna och se på nyheterna är idag en ”prövning” för många av oss. Vad är det som händer i världen…? Det är lätt att dras med i allt det hemska som rapporteras och många känner en extrem oro, totalt sett.
Jag vet hur det känns och efter lång tid med ångest över att behöva börja dagen med nya rapporter från de olika krigen så har jag fattat ett beslut. Jag måste inse att jag inte är i en position där jag kan göra någonting för att förändra världsläget. Jag är varken statsminister eller president.
Så vad kan jag göra, då? Enkelt. Det absolut enda jag kan och ska, är att göra mitt liv så bra som det bara går. Njuta av nuet, av dem jag älskar och att dessutom göra så gott jag kan för andra människor runt omkring mig. Sedan får jag bara hålla tummarna för att allt ordnar sig till slut.
Är det möjligt?
Ja, det är möjligt och dessutom nödvändigt. Ingen tjänar på att jag mår dåligt – allra minst jag själv och min närmaste omgivning. I själva verket ser jag det också som ett helt fantastiskt ”straff” till dem som har sett till att vår värld ser ut som den gör nu. För vet ni vad? Om det är en sak som är 100% säker så är det detta:
Lyckliga människor startar inga krig. Det finns inte en promilles chans till det. Och det är väl det vi kan tänka på när vi njuter av en underbar promenad i solskenet, när vi skrattar tillsammans med människor vi älskar, när vi går och lägger oss på kvällen och tänker igenom vår dag och inser att vi har varit snälla, hjälpsamma, glada och gjort goda saker för oss själva och varandra.
Det finns inga pengar i världen som kan ge hemska människor någon lycka överhuvudtaget. Och det är väl det vi får trösta oss med just nu, håller ni inte med mig?
Åsa Scharin